CALIBRE 2018 ARAŞTIRMASI BAŞLADI!

CALIBRE 2018 ARAŞTIRMASI BAŞLADI!

Yeni mezunlar ne yapıyor?

Kariyer ve Yetenek Yönetimi Derneği olarak, Türkiye’de uzun süredir ihtiyaç duyulan üniversite mezunlarının istihdamı ile ilgili merak edilen birçok konuya ışık tutacak kapsamlı ve objektif bir araştırma olan CALIBRE Yükseköğretim İstihdam Endeksi’nin bu yıl ikincisini düzenliyoruz.

Üniversite tercihi yapacak olan adaylardan, halen üniversitede okuyan ve kariyeri ile ilgili planlama ihtiyacı duyan öğrencilere ve yeni mezunlara kadar geniş bir kitle bu araştırmanın sonuçlarından fayda sağlamaktadır. Ayrıca başta lise ve üniversitelerde mesleki rehberlik alanında çalışan profesyoneller olmak üzere, öğretim üyeleri, şirketlerin insan kaynakları bölümleri ve politika yapan yöneticilerinin daha sağlıklı karar almalarına destek olacak niteliktedir. Çocukları ve yakınları üniversite/bölüm tercihi yapacak veya üniversitede okuyan ebeveyn ve yetişkinlerin de sonuçlara ilgi duydukları gözlemlenmektedir.

Araştırmaya geçen yıl derneğimizin iletişim araçları ve 46 üniversitenin doğrudan desteği ile 21.264 mezunun katılımı sağlanmıştır. Elde edilen anketler sonucunda 164 üniversiteden 321 farklı bölüme ait verilere ulaşılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, 81 üniversite ve 63 bölümün sonuçları açıklanmaya uygun görülmüştür. Sonuçlar istihdam, ücret, mezuniyet sonrası iş hayatı, mezun olunan üniversitelerin eğitim kalitesi ve sağladığı diğer fırsatlara kadar pek çok bulguyu içermektedir.

Bu yıl da daha fazla mezuna ulaşarak, daha fazla Üniversite ve Bölüme ait verilerin yıl yıl açıklanması hedeflenmektedir. Veriler tüm kamuoyu ile ücretsiz paylaşılmaktadır.

Aşağıdaki link üzerinden anketimize katılarak, daha iyi bir kariyer için destek verebilirsiniz.

Ankete Katılın: CALIBRE

 

linkedinfacebooktwitteryoutubeinstagram

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir